Ankstyvas vaikų mokymas važiuoti dviračiu yra pagrindas sveikai ir tvariai dviračių kultūrai. Todėl svarbu, kad tėvai, mokyklos, dienos priežiūros įstaigos ir valdžios institucijos nuolat skirtu dėmesį dviračių mokymui ir eismo saugumui tam, kad vaikai galėtų išmokti saugiai važiuoti dviračiu ir vystyti gerą įprotį jau nuo pat mažumės.
Pastaraisiais metais didelis dėmesys skiriamas tradicinės dviračių kultūros perdavimui naujoms kartoms. Lietuvos vietos valdžios institucijos, kelių eismo saugumo taryba ir Dviračių kultūra yra tarp organizacijų, kurios deda daug pastangų vykdant didelius ir mažus edukacinius projektus. Šios priemonės dažnai yra inicijuojamos bendradarbiaujant su mokyklomis, dienos priežiūros įstaigomis, vietos valdžios institucijomis ir organizacijomis, kurias finansuoja įvairūs fondai.
Pastaruoju metu Lietuvoje vis daugiau dėmesio skiriama vaikų ir jaunimo dviračių kultūrai ir saugiam eismui. Ši tema taip pat yra įtraukta į politinę darbotvarkę, bei plačiai palaikoma įvairių partijų ir gyventojų. Siekiant stiprinti vaikų kasdieninio važinėjimo dviračiais galimybes, valstybė tūrėtų skirti finansavimą, vietos valdžios iniciatyvoms remti, kad mokyklų maršrutai būtų saugūs. Tačiau norint pasiekti ilgalaikį ir reikšmingą pokytį, reikia imtis tolesnių priemonių ir įtraukti daugiau mokyklų, dienos priežiūros įstaigų ir kitų veikėjų į programą, kad būtų skatinamas saugus eismas ir dviračių kultūra.
Tėvų, mokyklų ir vietos valdžios institucijų atsakomybė
Tradiciškai dviračių treniruotės yra šeimos reikalas, kai tėvai moko vaikus važiuoti dviračiu, kai jiems artėja mokyklinis amžius, kad jie galėtų patys važiuoti dviračiu į mokyklą pas draugus ar po pamokų į vykstančius užsiėmimus. Tai puikus modelis visuomenėje, kurioje važiavimas dviračiu yra norma.
Tačiau modelis tampa pažeidžiamas, kai suaugusieji vis dažniau automobilį renkasi kasdieniams reikalams, kai atstumas tarp mokyklos ir namų yra per didelis arba kai eismo saugumas mokyklų keliuose yra prastas. Labai svarbu, kad mokyklos, dienos priežiūros įstaigos ir vietos valdžios institucijos remtų vaikų važiavimą dviračiu, kad atsakomybė netektų tik tėvams.
Ką gali padaryti vietos valdžia:
- Užtikrinti, kad visi vaikai galėtų saugiai vaikščioti ar važiuoti dviračiu į mokyklą ir po pamokų vykstančius užsiėmimus, pavyzdžiui, naudojant specialią dviračių infrastruktūrą pagrindiniuose keliuose, ribojant greitį arba apeiti sustojimus prie gatvių mokyklų zonose.
- Parengti savivaldybės dviračių politiką ir veiksmų planą.
- Užtikrinti tarpžinybinį bendradarbiavimą tarp administracijų, atsakingų už vaikų sveikatą, vaikus ir jaunimą, kultūrą, technologijas ir aplinką.
- Inicijuokite vaikams smagią veiklą, pvz., investuoti į Dviračių kultūros siūlomus centrus, kuriose vaikai galėtų išbandyti įvairių tipų dviračius, prisidėti prie projektų, dalyvauti įvairiose programose ir netik.
Ką gali padaryti mokykla:
- Sudaryti dviračių ir eismo politiką, užmegzti nuolatinį bendravimą su mokytojais, tėvais, vaikais.
- Glaudžiai bendradarbiaukite su tėvais, kad praneštumėte, jog svarbu, kad vaikai galėtų važinėti dviračiais, ir organizuoti dviračių autobusus, leidžiančias sąlygas.
- Įtraukite važiavimą dviračiu į mokyklos mokymo programą dviračių testų, dviračių žaidimų ir edukacinių kampanijų, formas.
- Įgyvendinkite iniciatyvas, kurios patrauktų vaikų susidomėjimą dviračiu. Pavyzdžiui, įrengti mobilias dirbtuves, kuriose vaikai gali išmokti pasitaisyti savo dviračius, įrengti dviračių biblioteką su įvairių tipų dviračiais, pristatyti dviračių parduotuvės klasę.
- Užtikrinti geras dviračių stovėjimo vietas, pageidautina įrengtą, netoli įėjimo į mokyklą.
Ką gali padaryti tėvai:
- Naudokitės savo dviračiais patys, kad jūs galėtūmėte tapti sveiko ir nepriklausomo transporto pavyzdžiu.
- Su vaiku pasikalbėkite apie eismo kultūrą ir treniruokite dviratį bei eismo saugumą. Naudokite nemokama saugaus eismo aikštele.
- Įsitikinkite, kad vaikas išmoktu anksti važiuoti dviračiu, pageidautina važinėti balansiniu dviračiu būdamas mažylis.
- Įsitikinkite, kad vaiko dviratis yra funkcionalus ir tinka vaikui.
- Pasirūpinkite, kad vaikas būtų matomas eisme su patvirtintais dviračio žibintais ir atšvaitais, o gal net ir šviesą atspindinčiais dviratininko drabužiais.
- Leiskite vaikui anksti važiuoti dviračiu į mokyklą ir popamokinę veiklą prižiūrint suaugusiajam – bei vienam, kai vaikas yra pasiruošęs, o tėvai jaučiasi saugūs,
- Pasikalbėkite su vaiku, kodėl rekomenduojami dviratininko šalmai.
Dviračio lavinimas ir motorinė koordinacija
Klasikinis mokinimas važiuoti dviračiu įvaizdis – mama ar tėtis, įsikibęs į jaunesniojo dviračio nugarą už šluotos ir bėgantis iš paskos, o vaikas bando minti pedalus bei rasti pusiausvyrą. Dviratininkų kartos gali patvirtinti, kad tai puikus būdas.
Tačiau šiuolaikiškesnis požiūris į vaikų motorikos raidą rodo, kad kitais metodais pasieksite dar geresnių rezultatų. Dauguma dvimečių gali išmokti važiuoti vadinamuoju balansiniu dviračiu, tai yra mažu dviračiu be pedalų, kai vaikas stumiasi abiem kojomis.
Balansinis dviratukas efektyviai lavina vaiko pusiausvyrą ir žymiai palengvina perėjimą prie tikro dviračio su pedalais. Tai taip pat suteikia vaikui ir šeimai galimybę naudotis aktyviu transportu, kol vaikas nėra pasiruošęs važiuoti dviračiu.
Dviračių treniruotės per dviračių žaidimus
Dviračių žaidimų pagrindinė idėja yra ta, kad geriausias būdas vaikui įvaldyti dviratį yra žaisti saugioje eismo zonoje prieš išeinant į eismą ir mokantis kelių eismo taisyklių.
Vaikai mokosi įvaldyti dviratį žaisdami daugybę smagių dviračių žaidimų, kurie lavina jų gebėjimą įsibėgėti, stabdyti ir važiuoti įvairaus tipo reljefoje ir su kliūtimis. Kai dviratis jaučiasi kaip natūralus kūno pratęsimas, vaikams daug lengviau orientuotis ir atsiminti kelių eismo taisykles, o kartu užmegzti teigiamą santykį su važiavimu dviračiu. Susipažinkite su 20 dviračių žaidimų vaikams.
Dviračių ir eismo žaidimų aikštelės
Dviračių mokymas reikalauja gerų eismo vietų, kuriose maži, nauji dviratininkai galėtų laisvai šėlti, kai įgyja reikiamų važiavimo dviračiu įgūdžių. Deja, ne visos vietos valdžios institucijos gali suteikti tokias zonas.
Dviračių žaidimų aikštelė, skirta vaikams ant dviračių, yra gerai apgalvotas atsakas į iššūkį ir buvo sukurtas remiantis dviračių žaidimų koncepcija. Dviračių žaidimų aikštelė turėtų būti atskirta nuo eismo žaidimų aikštelės. Dviračių aikštelėje pagrindinis dėmesys skiriamas važiavimo dviračiu įgūdžių įsisavinimui, o eismo žaidimų aikštelėje – kelių eismo taisyklių mokymuisi.
Dviračių žaidimų aikštelė yra įkvepiantis maršrutų tinklas su kalvomis ir kliūtimis bei geromis laisvomis vietomis pramogoms ir žaidimais.
Eismo žaidimų aikštelės yra dar viena svarbi koncepcija. Kaip ir dviračių žaidimų aikštelė, eismo žaidimų aikštelė yra saugi vieta, kurioje vaikai gali lavinti įgūdžius žaisdami.
Eismo aikštelės akcentas – eismo struktūra ir kelių eismo taisyklės. Žaidimų aikštelė imituoja tikrą eismą keliais, sankryžomis, ženklais, ženklinimais ir šviesoforais bei sukuria konkretų pagrindą eismo mokymui, kuriame vaikai gali įsivaizduoti save kaip vairuotoją, dviratininką ar pėsčiąjį.