Patyrę dviračių keliautojai supranta, kad keliauti dviračiu gali būti labai paprasta: Važiuodami dviem ratais, tik tiek, kiek gali nunešti gravitacija ir dvi kojos, keliaujate lėčiau nei lėktuvu, traukiniu ar automobiliu, todėl turite laiko mėgautis vaizdais ir bendrauti su žmonėmis bei vietomis, kurias aplenkiate. Jei norite pradėti keliauti dviračiu, prieš išvažiuodami naudinga sužinoti, ko reikia, kad kelionė būtų maloni. Šis straipsnis padės suprasti, kur vykti, kokiu dviračiu važiuoti, kokią įrangą ir aprangą pasiimti ir kaip susikrauti daiktus.
Kas yra dviračių kelionė?
Kelionę dviračiu laikykite važiavimo dviračiu ir keliavimo su kuprine mišiniu. Paprastai keliaujama kelias dienas, savaites ar mėnesius daugiausia asfaltuotais keliais, kartais išvažiuojant į purvą ar žvyrkelį.
Yra daugybė skirtingų keliavimo dviračiais būdų. Galite leistis į savarankišką kelionę, kai visą įrangą ir drabužius vežatės su savimi ant dviračio ir esate pasiruošę stovyklauti lauke bei ruošti maistą. Arba galite prisijungti prie organizuotos ekskursijos, kurią rengia komercinis kelionių organizatorius, kuris pasirūpins visu planavimu ir net nuveš jūsų nakvynės atsargas automobiliu į dienos kelionės tikslą, kuris dažnai būna viešbutis. Jei nenorite dalyvauti organizuotoje kelionėje, bet nenorite miegoti lauke ir ruošti valgio, galite vykti į kelionę su kreditine kortele, kai patys planuojate savo nuotykius, bet už maistą ir nakvynę mokate eidami.
Kaip pasirinkti maršrutą?
Kelionė dviračiu gali būti paprasta - savaitgalio kelionė netoli jūsų gyvenamosios vietos arba įspūdinga, jei norite leistis į kelis mėnesius trunkantį tarptautinį nuotykį, kurio metu įveiksite tūkstančius kilometrų.
Spręsdami, kur vykti, apsvarstykite, kiek turite laiko, kiek kilometrų norite nuvažiuoti ir ką norėtumėte pamatyti pakeliui. Atidžiai žiūrėdami į žemėlapius ir atlikdami internetinius tyrimus, galėsite susidaryti maršrutą, kuris nuves jus ten, kur norite. Tai darydami nepamirškite šių dalykų:
- Ieškokite nusistovėjusių maršrutų: Todėl nemanykite, kad turite patys tiesti sau kelią, ypač pirmą kartą keliaudami dviračiu. Prieš išvykdami praleiskite laiko internete ieškodami tinklaraščių įrašų ir svetainių, kuriose aprašyti maršrutai toje vietovėje, kurią norite tyrinėti. Pradžioje pasinaudokite šia svetaine keliaudami savarankiškai Lietuvoje pamatyklietuvoje.lt
- Venkite judrių kelių: Gatvėse, kuriose vyksta intensyvus lengvųjų automobilių ir sunkvežimių eismas, gali būti nemalonus ir nesaugus važiuoti. Dviračių žygiams paprastai pasirenkami ramesni kaimo keliai ir specialūs dviračių takai, kurie dažnai būna vaizdingesni. Norint laikytis šių kelių ir takų, gali tekti į kelionės tikslą važiuoti mažiau tiesiu keliu ir (arba) apvažiuoti miestus, o ne važiuoti tiesiai į jų centrą.
- Atsižvelkite į tai, kad esate netoli civilizacijos: Kuo arčiau miesto, tuo lengviau apsirūpinti maisto atsargomis ir rasti dviračių parduotuvę, jei turite mechaninių problemų. Pirmajai kelionei dviračiu verta suplanuoti maršrutą netoli išsivysčiusios vietovės.
- Nuspręskite, kur norite miegoti naktį: Tai nereiškia, kad prieš išvykdami į kelionę turite tiksliai žinoti, kur nakvosite kiekvieną naktį, tačiau turite nuspręsti, ar norite stovyklauti, ar apsistoti viešbučiuose, moteliuose, nakvynės ir pusryčių namuose. Nuo to priklauso, kokią įrangą reikia pasiimti ir kur gali nuvesti jūsų maršrutas. Stovyklauti yra pigiau ir galite būti arčiau gamtos, o viešbučiai ir panašūs objektai yra patogesni ir leidžia vežtis daug mažiau įrangos.
- Tikėkitės važiuoti trumpesnius atstumus: Su pakrautu dviračiu negalėsite važiuoti taip greitai ir taip toli, kaip kitu atveju. Pakankamai sveikas suaugęs žmogus, kuris šiek tiek mokėsi važiuoti dviračiu ir ant dviračio vežasi apie 20-40 kg įrangos, gali tikėtis nuvažiuoti apie 80 km per dieną. Jei maršrutas yra labai kalvotas, vežate daugiau svorio arba visai nesitreniravote, tikėkitės nuvažiuoti mažiau.
Kokį dviratį pasirinkti?
Nėra vieno tinkamo dviračio, skirto kelionėms, tipo, todėl jei namuose turite tvarkingą kelių ar kalnų dviratį, greičiausiai galėsite leistis į kelionę neinvestuodami į naują dviratį. Daugumą dviračių galima pakeisti, kad jie būtų geriau pritaikyti kelionėms, pavyzdžiui, pakeisti pavaras, kad važiuojant į kalną būtų galima važiuoti tikrai lengvai, uždėti platesnes padangas, kad būtų patogiau, pridėti priekines ir galines bagažines, kad būtų galima vežti daiktadėžes.
Jei planuojate dažnai keliauti ir nuvažiuoti daug kilometrų, jums gali praversti specialiai kelionėms skirtas dviratis.
Jei esate susidomėję važinėjimu po purvo takais ir nešvariais keliais, jums taip pat gali būti naudingas straipsnis apie tai, kaip pasirinkti dviratį supakavimui.
Tipiškas turistinis dviratis atrodo panašiai kaip standartinis kelių dviratis; turistinis dviratis yra tokios pat pagrindinės formos ir paprastai turi nuleidžiamąjį vairą. Tačiau yra subtilių skirtumų, pavyzdžiui, vertikalesnė važiavimo padėtis ir geometrija, padedanti išlaikyti stabilumą vežant didelį svorį. Daugelis turistinių dviračių yra paruošti vežti priekines ir galines bagažines, kad būtų galima vežti daiktus bagažinėse.
Žvyro (Gravel) dviračiai skirti važiuoti sunkesniu reljefu. Pavyzdžiui, daugelis jų turi didesnes ir gruoblėtas padangas, skirtas žvyrkeliams ir gruntiniams takams. Kai kuriuose naudojami 650b ratai ir padangos, panašios į kai kurių kalnų dviračių padangas, kad būtų geresnis sukibimas su kelio danga ir nelygiais keliais bei takais ir būtų geriau sugeriami smūgiai. Daugelyje žvyrkelių yra tvirtinimo įtaisai bagažinėms tvirtinti, kad būtų galima vežti daiktus bagažinėse.
Kaip apsirengti dviračių kelionei?
Kelionės dviračiu metu kasdien ant dviračio praleisite daug valandų, todėl tai, kaip apsirengsite, gali turėti didelę reikšmę jūsų bendram komfortui.
Rinkitės sintetinius, pavyzdžiui, poliesterio ir nailono, arba vilnonius drabužius. Kaip ir kitose lauko kelionėse, keliaujant dviračiu venkite medvilnės, nes sušlapusi ji ilgai džiūsta, be to, blogai izoliuoja, todėl gali būti šalta ir nejauku.
Jums nereikia daug specialiai dviračiams skirtų drabužių: tikėtina, kad jau turite keletą daiktų, kurie puikiai tiks. Jei esate žygeivis, tokie daiktai, kaip drėgmę laidūs marškinėliai, užtrauktuku užsegamos kelnės, neperšlampama striukė ir lengvos vilnonės kojinės, gali labai gerai pasitarnauti. Tačiau jums reikės kelių porų paminkštintų dviratininko šortų, kad ant dviračio būtų patogu važiuoti. Daugelis dviračių turistų renkasi maišuotus kalnų dviračio šortus, o ne aptemptus, tamprius kelių šortus, nes jie gali tarnauti kaip įprasti šortai, kai nesėdite ant dviračio.
Rinkitės universalią aprangą: daugelis dviračių turistų renkasi laisvalaikio stiliaus drabužius, kuriuos galima dėvėti ir važiuojant dviračiu, ir vaikštinėjant mieste. Dėvėdami tokius universalius drabužius sutaupysite svorio, nes jums nereikės atskirų drabužių dviračiui ir drabužių mieste.
Apribokite pasiimamų drabužių kiekį: Stenkitės vežtis ne daugiau kaip trijų ar keturių dienų drabužių. Tai galioja net ir tuo atveju, jei jūsų kelionė truks kelias savaites ar mėnesius. Veždamiesi daugiau, užpildysite krepšius ir apsunkinsite dviratį. Pakeliui drabužius galite skalbti skalbyklose ar net kriauklėje su kelioniniu muilu.
Kokią įranga pasiimti į dviračių kelionę?
Kelionės dviračiu įranga priklauso nuo kelionės tipo. Jei vykstate į vadinamąją kelionę su kreditine kortele (kai pakeliui perkate maistą ir mokate už nakvynę viešbučiuose, moteliuose, nakvynės ir pusryčių namuose), jums neprireiks tiek daug daiktų, kiek jų reikės, jei vykstate į savarankišką kelionę, kurios metu tenka stovyklauti.
Nesvarbu, kokio tipo kelionė, jums reikės būtiniausių dalykų: dviračio, šalmo, žibintų, remonto reikmenų, vandens butelių, maisto, pirmosios pagalbos reikmenų ir vienos ar dviejų dėtuvių šiems daiktams vežti.
Jei dalį arba visas naktis praleisite stovyklaudami, jums reikės: standartinės kuprinės įrangos, pavyzdžiui, palapinės, miegmaišio, miegamojo kilimėlio, viryklės, degalų ir maisto ruošimo rinkinio.
Kaip susipakuoti daigtus į dviračių kelionę?
Dauguma keliautojų dviračiais daiktus, drabužius ir maistą veža dviejose arba keturiose bagažinėse, kurios tvirtinamos prie priekinių ir galinių dviračio bagažinių. Taip pat galima rinktis dviračių priekabas, kurios puikiai tinka vežant daug įrangos ir (arba) važiuojant sunkesnėmis vietovėmis. Ką ir kaip tiksliai supakuosite, labai priklauso nuo to, kokio tipo dviračių žygį rengiatės rinktis.
Jei keliaujate savarankiškai: Jums greičiausiai reikės keturių bagažinių ir (arba) priekabos, kad tilptų visa stovyklavimo įranga ir maistas.
Jei planuojate pirkti paruoštą maistą ir mokėti už nakvynę: Paprastai užtenka dviejų krepšių.
Pakuojant krepšius, geriausia pirmiausia sudėti sunkius daiktus, kad dviračio svorio centras būtų žemai. Taip pat norėsite lengvai pasiekti dažnai reikalingus daiktus, pavyzdžiui, užkandžius, kremą nuo saulės ir drabužius dienai, todėl jų neužkaskite per giliai.