Visi diskiniai stabdžiai, nesvarbu, ar jie būtų hidrauliniai, ar mechaniniai, veikia vienodai, stumdami dvi diskinių stabdžių trinkeles prie rotoriaus šonų, kad sulėtėtų arba sustotų jūsų dviratis.
Tačiau, kaip ir daugumoje dalykų važiuojant dviračiu, net ir iš pažiūros paprastas, sunaudojamas komponentas, pvz., diskinių stabdžių kaladėlės, yra įvairių variantų.
Laikui bėgant jūsų dviračio trinkelės susidėvės, todėl prieš keisdami jas turite reguliariai tikrinti, ar trinkelės nesusidėvėjo.
Taip pat galite pakeisti ir atnaujinti savo trinkeles, jei nesate patenkinti stabdymo efektyvumu, naudodami skirtingas trinkeles, geriau pritaikytas skirtingoms sąlygoms.
Bet kokių diskinių stabdžių kaladėlių reikia jūsų dviračiui? Štai viskas, ką reikia žinoti, įskaitant tai, kaip veikia diskinių stabdžių trinkelės, kada keisti diskinių stabdžių trinkeles ir iš ko jos susideda.
Kaip veikia diskinių stabdžių kaladėlės?
Diskiniai kalnų dviračių stabdžiai jau senokai tape norma, tačiau pastaraisiais metais diskai taip pat tapo de facto standartu plento dviračiams ir žvyro (gravel) dviračiams.
Dėl to diskai yra labiausiai paplitęs dviračio stabdymo tipas naujausiose į našumą orientuotose dviračiuose. Bet kaip jie veikia?
Diskinė stabdžių trinkelė sudaryta iš stabdymo medžiagos bloko, pritvirtinto prie metalinės atraminės plokštės. Metalinė plokštė suteikia stabdymo paviršiui konstrukcinio tvirtumo ir išlaiko jį stabdžių apkaboje (suporte).
Kai įjungiate dviračio stabdžius, suporto stūmokliai stumia trinkeles prie besisukančio rotoriaus (disko), kuris pritvirtintas prie rato stebulės.
Paprastai yra metalinė spyruoklė, neleidžianti kaladėlėms barškėti suporte, kai stabdis neįjungtas, nors kai kuriuose modeliuose, pavyzdžiui, Magura MT 7 kalnų dviračio diskiniuose stabdžiuose, naudojamos magnetinės trinkelės ir stūmokliai, o spyruoklės nebereikia.
Dėl trinties tarp trinkelės ir rotoriaus susidaro šiluma ir taip pat lėtai nusidėvi trinkelės stabdžių medžiagos sluoksnis.
Metalinė plokštelė padeda pašalinti šilumą iš stabdžių, o kai kurios turi pelekus ar kitas funkcijas, padedančias greičiau išsklaidyti šilumą.
Ilgai ir stipriai stabdant, trinkelės gali perduoti pakankamai šilumos į suportą, kad net užvirs stūmokliuose esantis hidraulinis skystis, todėl stabdžiai dings bei taps mažiau veiksmingi.
Kada keisti diskinių stabdžių kaladėles?
Kaip yra rekomenduoja, turėtumėte pakeisti diskinių stabdžių trinkeles, kai stabdymo medžiagos sluoksnis pasieks 1,5 mm ar mažiau.
Kaip greitai tai įvyks, priklauso nuo važiavimo būdo ir sąlygų, kuriomis važiuojate, taip pat nuo stabdymo medžiagos sudėties.
Drėgnomis ir nešvariomis sąlygomis trinkelės nusidėvės daug greičiau nei sausomis – gali prireikti net pasiimti pakaitinį komplektą važiuojant ypač ilgų kelionių. Sausomis sąlygomis tikėtina, kad trinkelių rinkinys tarnaus daug ilgiau.
Ekstremalesnis važiavimas, pvz., važiavimas kalnų dviračiu nuo kalno, greičiau susidėvės, nei švelnesnis važiavimas kalnų dviračiais ar bendruoju keliu.
Taip pat gali netolygiai nusidėvėti trinkelės, jei jos netinkamai sulygiuotos su rotoriumi – arba nenaudojamos gali trinti rotorių (liesti diską).
Kalbant apie trinkelių susidėvėjimą, tikrai neturėtumėte pasiekti taško, kur tarp trinkelių atramos ir rotoriaus yra metalas ant metalo, nes tai ne tik sumažins stabdymo efektyvumą, bet ir greitai sugadins rotorių(diską).
Kokių diskinių stabdžių kaladėlių reikia jūsų dviračiui?
Organic ar sintered ar semi-metallic stabdžių trinkelės
Kaip ir daugelis dviračio komponentų, diskinių stabdžių trinkelės yra įvairių formų ir dydžių, kad tiktų skirtingiems stabdžių modeliams, todėl drąsus atsakymas yra „tos, kurios tinka jūsų stabdžiams“.
Tačiau kaladėlių sudetį galima rinktis ir daugiau varijantų, nes pagalvėlės galima gaminti iš įvairių medžiagų. Geriausias pasirinkimas priklauso nuo to, kaip važiuojate.
Pagalvėlės gali būti Organic, Sintered arba Semi-metallic, ir mes apžvelgsime kiekvienos privalumus ir trūkumus.
Organic diskinių stabdžių trinkelės paprastai yra sudarytos iš kevlaro, gumos ir silicio dioksido, sujungtos derva.
Jei jumis erzina triukšmingi stabdžiai, Organic trinkelės kaip tik jums. Taip pat vadinamos dervos trinkelėmis, jos yra tyliausias pasirinkimas. Jie taip pat suteikia staigesnį stabdymą ir nereikia joms įkaisti, kad pradėtu gerai veikti.
Organinis junginys padeda izoliuoti trinkelę nuo apkabos, todėl daugiau šilumos lieka rotoriuje ir mažiau patenka į stabdžių skystį, nors jos yra labiau linkusios nudilti ilgai stabdant.
Organinės pagalvės taip pat susidėvės greičiau nei kiti variantai, todėl pagalves reikės keisti dažniau. Jos taip pat nemėgsta važiavimo purvinu ar šlapiu būdu ir gali nudilti, todėl gali tekti atnaujinti trinkeles dažniau.
Organinės trinkelės yra geras pasirinkimas važiuojant ne tokiomis ekstremaliomis sausomis sąlygomis, todėl jos puikiai tinka vasarą važiuojant plento dviračiais su diskiniais stabdžiais ir važiuojant kalnų dviračiais XC, ypač jei gyvenate santykinai plokščioje vietoje ir nevažiuojate techniniais nusileidimais su daug stabdymo. Idealus varijantas Klaipėdos apskričiai.
Privalumai
- Greitesnis pradinis stabdymo atsakas
- Lengvai reguliuojamos
- Puikus pradinis stabdymas, ypač esant žemai temperatūrai
- Tylios
Minusai
- Greitas nusidevėjimas
- Praranda našumą bei greičiau nusidevi blogom oro salygom (lietus, purvas)
- Įkaitus pagalvėms stabdimas blogėja
Sintered arba metalinės stabdžių trinkelės yra pagamintos iš kartu suspaustų metalinių dalelių mišinio.
Jos yra patvaresnės nei organinės pagalvės ir tarnauja ilgiau, nes daug geriau atlaiko nešvarumus ir drėgmę.
Metalinės stabdžių trinkelės gerai veiks ir esant aukštesnei temperatūrai, nors metalo turinys linkęs daugiau šilumos perduoti stabdžių skysčiui suporte nei organinės trinkelės.
Tačiau metalinės stabdžių trinkelės turi šiek tiek sušilti, kol pradės veikti geriausiai, be to, jos bus daug triukšmingesnės.
Sintered diskinės stabdžių trinkelės yra geras pasirinkimas, jei važiuojate ekstremalesnėje pusėje – pavyzdžiui, važiuojate nuokalnės dviračiu arba enduro dviračiu – arba jei dažnai važiuojate purvinomis sąlygomis.
Privalumai
- Ilgiau tarnauja
- Geresnis stabdymas extramaliose salygose
- Geriau tarnauja extremiolis salygomis (lyjant ar esant purvui)
- Atsparios didesniom temperatūroms
Minusai
- Užtruks ilgiau sudėti
- Didesnė tikimybė, kad karštis pereis į tepalą
- Didesnis garsas stabdant
Pusiau metalinės trinkelės skirtos sujungti tiek organinių, tiek metalinių stabdžių trinkelių privalumus.
Jos pagamintos iš organinio junginio, tačiau juose yra metalo dalelių, kad padidintų patvarumą.
Kiti pranašumai: geresnė galutinė stabdymo galia nei organinės trinkelės ilgų nusileidimų metu, kartu su greitesne temperatūra tinkanti stabdyti nei metalinės.
Dažnai yra brangiausias pasirinkimas. Jos taip pat nėra tokios tylios kaip organinės kaladėlės.
Jos yra geras universalus pasirinkimas plento lenktynininkams ir XC kalnų dviratininkams, nes jos puikiai veiks tiek šlapioje, tiek sausoje dangoje, neprarandant ilgaamžiškumo.
Pliusai
- Patvaresnis ir geresnis našumas drėgnu oru nei organinės
- Geresnė galia nei metalinių kaladėlių
- Sušyla greičiau nei metalinės tam, kad stabdymas būtų efektyvesnis
Minusai
- Brangesnės nei bet kurios kitos
Experimentuojant keičiant kaladėles
Gali būti verta eksperimentuoti su trinkelėmis ir trinkelių sudėtimi, o ne tiesiog pakeisti panašų į panašią.
Galbūt norėsite keisti kaladėles ir vasarą, ir žiemą, vasarą rinkitės didesnę galią ir tylesnį Organinį trinkelių varijantą, o žiemą – metalinių trinkelių patvarumą.
Taip pat galite maišyti ir suderinti stabdžių trinkeles, naudodami ilgaamžes metalines arba pusiau metalines trinkeles gale ir organines priekyje.
Organinė trinkelės priekije suteiks jums daugiau stabdymo galios, tačiau dėl susidevės greičiau. Galinio stabdžio stabdymo galia neturi būti tokia didelė kaip priekyje, o kietesnė trinkelė turėtų tarnauti ilgiau ir būti atsparesnė oro sąlygoms.
Siekdami optimalaus veikimo, keisdami trinkelių mišinius taip pat turėtumėte pakeisti stabdžių rotorius (diskus), nes naujos trinkelės ne taip gerai sukibs su ankstesnių trinkelių išdevėtais klodais.
Tačiau palikti tuos pačius diskus nebus katastrofa – tik užtruks ilgiau, kol naujos trinkelės prigis.
Kiti veiksniai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį
Taip pat verta atsižvelgti į stabdžių trinkelių pagrindo medžiagą. Galbūt neturėsite pasirinkimo, tačiau kai kurie prekių ženklai gamina trinkeles su lydinio arba plieno pagrindo plokštėmis – sutaupo pora gramų, o kartais tvirtinama, kad šiluma išsklaido geriau.
Taip pat yra titano pagrindu pagamintų trinkelių, ypač su Shimano XTR stabdžiais.
Taip pat vis dažniau matomos diskinių stabdžių kaladėlės su įmontuotomis aušinimo briaunomis, kurias išpopuliarino „Shimano“ su savo „Ice-Tech“ trinkelėmis ir, kaip teigiama, pagerina stabdymo efektyvumą, nes oro srautas greitai pašalina šilumą nuo trinkelių paviršiaus.
Daugelis kitų prekių ženklų, įskaitant „SwissStop“ ir „Superstar“, siūlo panašų dizainą.